Kategori arşivi: Yemeni örnekleri

iğne oyası yazma

Yazma Modelleri

Yazmalar günümüzde bayanların birçok yerde kullanabildiği eşyalar arasında bulunmaktadır. Bu tür konularda ise yazma ya da tülbent olarak da isimlendirilen bu eşyalar etrafına ve kenarlarına birçok ev hanımı hem hobi amacıyla hem de bu ürünleri görsel açıdan daha şık hale getirmek içinde farklı dantel ya da oya işlemeleri ile de süsleyebilmektedirler. Bu tür konularda ise yaz modelleri ve rengine göre de uygun olan motifler ve figürlerde kadınların zevkine göre de değişkenlik gösterebiliyor. Bunlar ile beraber yazma modelleri hem şık hem de kadınların istediği bir halde alabilmektedir. Son yıllarda moda dergilerinde ve kapaklarında da gördüğümüzde yazma ürünleri farklı amaçlarda da kullanılabilinmektedir. Bunlara örnek olarak ise yazma kenarlarına yapılan çeşitli motifler ve uygulamalar ile beraber kadınlar bu ürünleri boyunlarında bir fular olarak da kullanabiliyorlar. Renkli olmaları ve içersinde birçok farklı rengi de bulundurdukları için birçok elbise ve giyim tarzı ile de oldukça uyumlu olabilmektedir. Sitemiz üzerinden sizlerde yazma modelleri çeşitlerine göz atabilir ve kendi tercihinizi de bu doğrultu da yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

yazma modelleri

yazma modelleri

yazma örnekleri

yazma örnekleri

iğne oyası yazma

iğne oyası yazma

Gelen Aramalar: yemeni moderleri*çok sığ kulanılan dantel lyazma modilleri*elişleri modelleri*dantel örnekleri örgü modelleri oya modelleri*çok uğraştırıcı tığ oyalar*oya örnekleri sütaşı*yini filketli oya*
yemeni modelleri

2013 Yemeni Modelleri

Anadolu kadınlarının en güzel baş yazmalarıdır yemeniler. Son derece rahat ve şık modeller ile hanımlarımızın en saf hallerini yansıtırlar. Kapalı giyim tarzının bu güzel örnekleri olan yemeni modelleri 2013 yılına da çok şık ve güzel tasarımlar ile girdi. Eşarba göre hem daha rahat hem de daha derin tutan bu yemeniler kapalı giyinen kadınların sıcak yaz günlerinde en büyük yardımcısı olacak. 2013 yemeni modellerine baktığımız zaman her renk ve deseni bir arada görmek mümkün oluyor. Özellikle yaz sezonunun açılması yemeni modellerini de değiştirmiş. Baharın o insana huzur veren çiçekleri ve renkleri yemenileri adeta panayıra çevirmiş. İstediğiniz kıyafete ve giyim tarzına göre yemenilerinizi seçerek kıyafetleriniz ile çok harika uyumlar elde edebilirsiniz. Bilindiği gibi kapalılık ülkemize has bir şey değildir. Bu anlamda dünyada olup biten bütün trendleri yakından takip eden giyim firmaları yemeni modellerini oluştururken trendleri ülkemizin öz değerleri ile yoğurarak yani harmanlayarak son derece şık ve kaliteli yemenileri siz kullanıcılarının huzurlarına getirdiler.

yemeni modelleri

yemeni modelleri

Gelen Aramalar: en güzel oyalarım*2013yemeni*

Tığ Oyası Yazma Modelleri

Tülbent bir zamanlar yemeni yazma olarak tanınmakta ve bilinmekteydi. İğne oyası yazma modelleri ve tığ oyası yazma modellerine aşağı galeriden ulaşabilirsiniz. İnce olan bu tülbentlerin kenarlarına oya işlenmektedir. Kapalı olan bayanların günlük zamanlarda evlerinde yada komşularının yanına giderken kolayca başlarını örtmelerine yardımcı olur. Bu oyalar genellikle köy ve kasabalarımız da daha fazla ilgi çekmektedir. Tülbentin renklerine uygun olarak işlenmektedirler. Ağ gibi örülmüş sıralı oyaların cezbeden görüntüsü herkesin dikkatini çekmektedir. Oldukça zarif ve göze hitap eden renkleriyle insanları büyüleyen farklı bir el işi modelidir. Tığ oyalar da genellikle pamuk ipliği kullanılmaktadır.

Tığ ile zincirler atarak harika görüntüler ortaya çıkmaktadır. Kapalı bayanların olduklarından daha şık görünmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zaman da bu tığ oyalar genç kızlarımızın çeyizinde olmazsa olmazlardan biridir.  Tesettürlü genç kızlarımızın sandıklarında en şık ve en güzel yazmaların olması gerekmektedir. Ayrıca sadece kapalılar kullanmıyor tabi ki de bu tığ oyalı tülbentleri. Namaz kılarken ya da başımızın örtülmesi gereken yerler de kullanmaktayız. Bizim geleneklerimizin vazgeçilmezleri arasında ilk sırayı alan tabi ki de şüphesiz yazmalarıdır. Örmesi kolay ama görüntüsüyle bayanlarımızı gayet şık göstermektedir.

Tesettürlü bayanlarımızın yanı sıra modern ve açık kesim takılan bayanlarımızın da tercih ettiği tığ işleri ile ilgili hazırlanmış veya kendi hazırladıkları yazmalar, boyunlara takılan flar, şal ve bunların yanı sıra evlerde kullanılan dekor amaçlı örgüler 2013 yılında da daha önceki yıllarda olduğu gibi hepsi birbirinden güzel tasarımlara sahip olacaktır.

 

Gelen Aramalar: şik oyalar*tığ oyalarım*t oya*iplik oya örnekleri*t oya modelleri*iplik oyası*iplik oyası örnekleri*iplik oya modelleri*ince oya örnekleri*kolay oyalar*

Yeni Yazma Modelleri

İnsanların toplumsal olarak gelenek ve göreneklerine bağlı olarak yaşamaları ve bunu sürdürerek nesilden nesile aktarmalarına en büyük örneklerden birisi yazmalardır. Kökeni oldukça eskiye dayanan yazmalar İslamiyet’le birlikte çok daha farklı bir görünüme kavuşarak günümüze kadar gelebilmiştir. Ninelerimizin, annelerimizin, bacılarımızın, eşlerimizin başlarını örtmek için kullandıkları yazmalar bazen de boyunlarında aksesuar olarak göze çarpmaktadır. Toplumumuzun hemen kesiminde çeyiz kültürü büyük bir önem taşımaktadır. Kız çocukları doğar doğmaz çeyiz hazırlıkları başlar ve genç kız olduklarında ise yoğunlaşarak son hız hazırlıklara devam edilir. Gelin adaylarının çeyizlerinde en olmazsa olmazlardan birisi de yazmalardır. İnce işçilikle hazırlanan oyalarla süslenen yazma modelleri, çeyizlerin nadide parçalarından olmaktadır. Düğünden önce çeyizlerin sergilenmesiyle başlamasıyla birlikte meraklı gözlerin üzerinde en çok yoğunlaştığı şah eserlerden olan yazma modelleri, yapanların hünerlerini yansıtmaktadır.

Daha çok başı kapalı olmayı tercih eden bayanların kullandığı yazmalar, başı açık olmayı tercih edenler tarafından da fular gibi boyunlara asılarak kullanılabilmektedir. Özellikle kırsal kesimlerde görmeye alıştığımız yazma modelleri yöresel değişikliklerle çok daha zengin bir kültürümüz olduğunu bizlere hatırlatıyor adeta. Bayanların birbirinin çeyizinde ya da üzerinde görerek beğendikleri yazma modelleri, artık internet sayesinde çok daha fazlalaşmıştır. Ufak bir araştırma ile sayısız yazma modeline anında erişilebilmektedir. Kenarlarına yapılan işemeler ve oyalarla mükemmel bir görünüme kavuşan yazma modelleri rengarenk olması sayesinde göze oldukça hoş gelmektedir.

Gelen Aramalar: yemeni örnekleri yeni*ince tığ oyaları*son yazma modelleri*en yeni yazma örnekleri*yazma modelleri yeni*yeni yazma modeli*yenı yazmalar*ince yazma modelleri*

İğne Oyası Yazma Örnekleri 2013

Türklerin eskiden beri geleneklerinde yer alan yazmalar, İslamiyet’in kabulüyle birlikte çok daha büyük ilerleme kat etmiştir. Önceleri sadece hanımların kafalarını örttükleri bir obje olarak kullanılan yazmalar zamanla bir güzellik unsuru haline gelmiştir. Annelerimizin, teyzelerimizin, halalarımızın ve genç kızlarımızın kafalarına örtündükleri iğne oyası yazma örnekleri oldukça çeşitli renk ve s-desenlerden oluşmaktadır. Pek çok renk ve desen alternatifi nedeniyle yazma modelleri arasında seçim yaparken epey zorluk çekilmektedir. Yazma modellerinin hazırlanması ve başa örtülecek aşamaya gelmesi hiç de göründüğü kadar basit ve kolay bir iş değildir. Aksine oldukça zahmetli ve ince beceri gerektiren bir iştir. Kenarına oya vs. örülerek süslenen yazma modelleri el emeği göz nuru olması açısından oldukça manevi değere sahip bir kıyafet olarak dikkat çekmektedir.

Evlilik çağına gelen her genç kızımızın çeyizinde yer alan ve gururla sergilediği yazma modelleri özellikle kırsal kesimlerde ve İç Anadolu taraflarında yaygın olarak kullanılmaktadır.  İncecik motifleri ile tek tek işlenen yazmalar büyük emek ve sabır gerektiren bir iştir. Sonucunda da harika bir ürün ortaya çıkması hasebiyle önemlidir. Yoğun olarak Anadolu’nun iç kısımlarında çok daha fazla tercih edilen yazmalar son zamanlarda popülaritesini biraz kaybetti. Buna rağmen yeni yılda piyasaya çıkan yemeni örnekleri gayet başarılı bir grafikte ilerlemektedir. .Hem genç kızlar hem de ev hanımları için birbirinden farklı pek çok sayıdaki yazmalar yeniden eski günlerine döneceği yönünde kuvvetli sinyaller vermektedir.

Gelen Aramalar: enson çıkan iğne oyası*igne oyasi yazma örnekleri 2013*iğne oyası yazmalar*yemeni modeli*iğne oyaları örnekleri yazma*kolay ıgne oyası yazma orneklerı*yeni iğne oyası yazma modelleri*basit iğne oyası yazma modelleri*iyne oyas rnekleri*iğne oyaları yazma modelleri*

Yazma Yemeni Kenarı Örnekleri 2013

Türk kültür ve geleneklerinde yemenilerin önemi büyüktür. Annelerimizin ninelerimizin en çok önem verdikleri kıyafetlerinden olan yemenileri bölgesel kültürlerin de etkisiyle kenarlarına örülen işlemeler ve oyalarla muhteşem görünümlere kavuşmaktadır. Büyük bir emekle ve ince işçilikle örülen yemeni kenarı örnekleri internet sayesinde hızla yayılarak oldukça geniş bir havuza kavuşmuştur.

Önceleri belirli yemeni kenarı örnekleri ile süslenen yemeniler artık teknoloji sayesinde pek çok farklı örneklerle süslenebilmektedir.  Her bayanın çeyizinde bulunan yemenileri son yıllarda önemini biraz kaybetmiş bir durumdadır. Fakat 2013 yemeni kenarları örnekleri ile tekrar eskisi gibi şaşalı günlerine döneceğinin sinyallerini veren bu muhteşem el işleri yine çeyizlerde yerini alacaktır. Özellikle kırsal kesimlerde daha çok tercih edilen yemeni kenarları genç kızların ve annelerinin en çok önem verdikleri çeyiz parçalarından birisidir.

Başlarına örttükleri yemenilerin muhteşem güzelliklere kavuşmasını sağlayan yazma kenarı örnekleri nesillerdir devam eden bir moda olarak günümüze kadar gelmiştir. Yemenilere zarafet ve incelik getiren oyalar renkli ve desenli yapılarıyla çok daha göz alıcı olmaktadır.

Gelen Aramalar: havlu kenarı örnekleri yeni 2013*en güzel yemeni kenarı örnekleri*yemenikenari*yazmalar örnekleri*yeni model yazma kenarı örnekleri*en yeni yemeni kenarı oyaları*yemeni kenarları örnekleri*yemeni kenarı oyaları*yazma yemeni modelleri*kolay yazma kenarları*

Yazma Modelleri Yemeni 2013

Ülkemizin kültüründe büyük bir önem taşıyan yazmalar en güzel oyalar ve aksesuarlarla annelerimizin, bacılarımızın, eşlerimizin güzelliklerine güzellik katmaktadır. Eskiden çok daha yoğun bir şekilde kullanılan yazmalar bayanların büyük emekleri sonucunda ortaya çıkan muhteşem bir güzelliğe sahip oluyor. Sürekli hazır olarak bir şeyler tüketmek istemeyen toplumumuzda bayanların kendi el emekleri gör nurları ile ortaya çıkardıkları yazmaların ve diğer örgülerin önemi çok daha farklı olmaktadır. Ne zorluklarla ve emeklerle ortaya çıkarılan yazma modellerinin değeri elbette bir başka olmaktadır. Yazma modelleri başta iğne oyaları olmak üzere çeşitli el işleri ile birlikte muhteşem görünümlerden oluşmaktadır. Gerçek anlamda ciddi bir ağırlığı olan bu modellerle uğraşıp ortaya bir şeyler getirmek ciddi anlamda büyük bir emek ve titizlik gerektirmektedir. Gelinlik çağına gelmiş genç kızlarımızın çeyizlerinde önemli bir kısma sahip olan yazma modelleri, çeyiz sandıklarının olmazsa olmazlarındandır.  Yazma modellerinde en çok kullanılan oyaların başında limon, papatya, örümcek, kır çiçeği, su taşı ya da filoş gibi oya türleri gelmektedir.

Gelen Aramalar: yazma modeli*güzel oyalarim yazmalarim modelleri*yemeni oyası modelleri 2013*büyük yazma modelleri*en güzel yemeni örnekleri*yazma 2013 modelleri*güzel yemeni oyaları*yazma örnekleri yeni*onem yazma modelleri*

2013 Tığ İşi Yemeni Tülbent Örnekleri

Genellikle ev hanımlarının başlarından düşmeyen adeta başlarında eskiyen yemenilere haliyle çok kullanılınca önem de veriliyor.

Çok güzel tığ işi yemeni örnekleri var. Kadınlar zamanlarını geçirmek için oturuyorlar televizyon karşısına, açıyorlar evlilik programlarını, bayan programlarını. Alıyorlar çekirdekleri. Bir yandan yiyorlar, bir yandan da elleri çalışıyor.

Böylece çok güzel tülbent modelleri ortaya çıkıyor.

Gelen Aramalar: tülbent örnekleri*tülbent örnekleri 2013*tığ işi tülbent oyaları*tığ işi yemeni örnekleri*tığ işi yemeni oyaları*tığ işi oya modelleri 2013*tığ yemeni oyaları*tığ örnekleri*tıg işi yemeni*tığ oya modelleri 2013*

2013 İğne Oyası Yemeni Modelleri

Bayanlar yemenilerine çok önem verirler. Özellikle kızları varsa. Kızlarının çeyizleri için durmadan el işi yaparlar.

iğne oyası yemeniler de bu yolda zorlu bir engeldir aslında. Çok uğraştırır. Küçücük iğne ile yemeniyi ince ince dokursunuz.

Sizler için aşağıda galeride 2013 iğne oyası yemeni modellerini toparladık. Umarım beğenirsiniz. Arşivimiz her gün güncellenecektir.

Gelen Aramalar: dantel modelleri 2013*iğne oyası yemeni örnekleri*ine oyas yemeni rnekleri*iğne oyası yemeni modelleri*iğne oyası yemeni*ince iğne oyaları*iğne oyaları 2013 modelleri*igne oyas yemeni kenar*iğne oyası yemeni örnekleri 2013*ince iğne oyası modelleri*

2013 Yazma Oyaları Ve Modelleri

Günümüzde kadınların örtünmek amaçlı aksesuar olarak da fular olarak kullanılan yazma halk arasında yemeni, tülbent olarak da bilinmektedir.

Her gün çok değişik desen ve modellerle piyasaya sürülen yazmalar daha kapalı kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Her yörenin yazma modelleri kenarına yapılan oya çeşitleri farklı farklıdır.Kenarına yapılan tülbent oyaları yapıldığında çok daha güzel gösterişli olmaktadırlar. Daha çok kasaba ve köylerde kullanılmaktadır.

Çeyiz deyince akla ilk gelen çeyize konulması gereken ilk malzeme olarak düşünüle yazma tığ oyası, iğne oyası, firkete, oyası,boncuk oyası ile kenarları yapılarak daha güzel bir hale getirilir. Bu oyalar yapılırken kullanılacak ipler ,boncuklar tülbentin içindeki renklere uydurularak renk uyumu sağlanır görüntü olarak o zaman muhteşem olur. Köylerde kasabalarda kız çeyizlerinde en güzel benim tülbentlerin ve oyaları olsun yarışı da vardır Özellikle büyüklerimiz , yaşlılarımız oturmalarda mevlitler de en şık en güzel oyalı olan yazmaları takarak birbirlerine şov yaparlar.

Kadınlarımız özellikle tülbentleri oylayıp evde hazır bulundururlar. Evine gelipte hediye vermesi gereken kişilere, bir yere gidip de hediye götürülmesi gereken yerlere zevkle götürerek hediyelerini sunarlar. Anadolu’nun inci tanesi değerindedir yazmalar.

Gelen Aramalar: yemeni oyaları*yazma oyası*yazmaoyaları*en güzel yazma modelleri*yemeni oyası*oyalar 2013*son eklenen oyalar*2013 yazma oyası modelleri*fırkete oyaları*guzel oyalar*