Kategori arşivi: Havlu Kenarları

Köşe Dantelli Havlu Kenarı

En yeni havlu kenarı arşivini modaevimden takip edebilirsiniz. Köşelere uygulanan danteller son zamanların en çok beğenilen tasarımları arasında yer alıyor. Daha çok mutfak havlularında kullanılan bu model, renkli tasarımları ile büyük bir şıklık sergiliyor. Çeyizlerin ve mutfakların olmazsa olmazı havlularda çok beğenilen bu model nasıl yapılır biraz anlatmak istiyorum. Öncelikle mutfak havlularında boyutlar biraz daha küçük olur. Havlunun beyaz olması da modelin daha net ortaya çıkmasını ve farklı renklerde yapılmasını sağlamaktadır. Örneğin, beyaz bir havlu için çimen yeşili bir renk kullanabilirsiniz. Üçgen şekilde öreceğiniz bir lale modeli seçebilirsiniz. Yaklaşık sekiz santim ördükten sonra havlunun tek köşesine ve havlu üzerine dikin. Sonra havlunun kenarını aynı renk ile çevirin. Bunu mutfağınızın mobilyasına uygun renklerde de yapabilirsiniz.

 

Gelen Aramalar: köşeli havlu kenarı örnekleri 2013*köşeli havlu kenarı örnekleri*
havlu kenarı (4)

Boncuklu ve Halkalı Havlu Kenarları

Banyoda, Lavabolarda ve mutfaklarda havlu kenarı hemen hemen hepimizin evinde mutlak surette olmazsa olmazlar arasındadır havlularımız. Yıllar geçsede bu alışkanlığımızdan vazgeçmeyeceğimiz kesin olmakla beraber, kenarlarının da süslenmesinden kesinlikle çoğu kimse taviz vermeyecektir.

Havlu kenarlarının modelleri yıllar geçse de değişmez, her geçen gün gücüne güç katar. Teknolojinin bu kadar ileri olmadığı eski dönemlerde sadece komşularımızdan, akrabalarımızdan örnekler ve motifleri alırdık. Artık teknoloji sayesinde internet üzerinden bir çok değişik modelleri ulaşabilir, kendi yaptığımız modelleri de başkalarının kullanması için paylaşıma açabiliriz. Bu sayede kurdele ile süslenerek yapılmış, boncuklu ve pullu olmak üzere bir çok modelleri görmemiz mümkün artık.

Halkalı havlu kenarı modelleri de çok ilgi çekiyor.

Kırsal kesimlerde ve yine şehirlerimizin belli kısımlarında kızlarımıza çeyiz olarak ördüğümüz veya ördürttüğümüz çok güzel desenlere sahip, pullu, boncuklu işlemeleriyle havlular bulunmaktadır. Boncuklu ve halkalı modeller çoğu zaman bir başkasına vermek için yapılan hediyelik havlu kenarları işlemeleridir.

Kullanılan kaliteli malzemesi ile yıllar geçse de eskimeyecek ve modeli geçmeyecek olan havlularımız, ilk günkü gibi canlı bir şekilde kullanılabilir. Bu tarz örgülerin en büyük avantajları ise, havlularımız eskise dahi kenarlarını sökerek başka bir havluya geçirebiliriz. Ve kullanıma bununla devam edebiliriz. Çoğu genç kızlar artık günümüzde ağır motiflerin yanı sıra basit motiflerden yana tercihlerini kullanmaktalar, basit zincirler çekerek oluşturulan desenlerin içine özel modellerle süslemektedirler. Biliyoruz ki Türk hanımlarının elinden birbirinden şık ve güzel bir çok yeni modellerin çıkacağını umut ediyoruz.

 Aşağıda havlu kenarı örneklerini görebilirsiniz.

 

Gelen Aramalar: boncuklu havlu kenar rnei*boncuklu havlu kenarı örnekleri*
IF

Havlu Kenarı Modelleri Dantelli

Hanımlarımızın vazgeçilmezleri haline gelen ve uzun yıllardır geleneksel olarak devam eden ve zevkle, meşagetle örülen danteller sadece masa üzerlerinde değil, artık havlu kenarlarında ve günümüzde kıyafetlerde bile hemen hemen evimizin her köşesinde en güzel yerlerde yer almaktadır. Bir Türk kızının çeyizinde mutlak surette en az bir adet dantelli bir örgünün bulunması, geleneklerimizin devamı bakımından çok önemlidir. Dantelsiz hiç bir genç kız düşünülemez. Havlu kenarlarında bol çeşit, model model ve desen desen danteller herkesin ilgisini çekmektedir. Eskisi gibi sandıklarda değil artık günlük hayatta banyolarımızda bile dantelli işlemeli aksesuarları, örgüleri kullanabilmekteyiz. Şimdiki dantel modelleri eskisi gibi uğraştıran değil daha pratik yöntemlerle karşımıza çıkmaktadır. Daha çok kasnak üzerlerinde işlenen, çok güzel desenlere sahip, simli boncuklarla yapılan danteller pratiklik açısından ilgi görmektedir. Bayanlar günümüzde firkete işine merak salmaya başlamış olup, yapılan havlu kenarları modelleri ve şallarda bu işlemeyi çok sık rastlamaktayız. Modeller Birbirlerine çok benzemesine rağmen bayanların çok ilgisini çekmektedir. Firkete işini Derya Baykal’ın Deryalı günler programından öğrenebilirsiniz. Marifetli ve eli bu işe yatkın olan kadınlar frikiteyi kolay öğrenip sadece havlu kenarıyla kalmayıp bu döneminden dantelli kolyelerinden de yapabilir. Eski zamanlarda olduğu gibi sadece bir iple yapılan dantelli havlu kenarları değil renkli kurdele işlemeli, altın gümüş simli iplerle daha renkli cıvıl cıvıl havlu kenarları yapabiliriz.

Aşağıda havlu kenarı modellerini inceleyebilirsiniz.

Havlu Kenarı Modelleri Örnekleri

Havlu kenarı modelleri yöreden yöreye değişir. Bazı yerlerde iğne oyasına ağırlık verilirken bazı yerlerde de tığ işine ağırlık verilir. Çeyizlerde büyük önem taşır. Banyo havlusu, lavabo havlusu, mutfak havlusu hatta ayak kurulama havlularına dahi kenar süslemeleri yapılır.

Hazır satılan fabrikasyon havlu kenar süsleri pek makbul görmez. Uğraştırıcı ince işçiliği olan havlu kenarı modelleri daha beğenilir. Ülkemizin genelinde yaygın olan bizim yöremiz olan Kastamonu ve çevresinde de büyük önem taşıyan gelin bohçalarının demir başıdır havlularımız. Gelin kızın götürdüğü hediye bohçalarının içine konan havlunun kenar süslemesinin ağırlığı bir anlamda o kişiye verdiği değeri ifade eder. Ama en güzeli, genelde de kalp figürleri olur damada verilir. Bu kızın ona aşkını sevgisini, bağlılığını anlatır. Renkleri aşkın rengidir.Ben halkalı havlu kenarı modellerini de beğeniyorum. Kullanış açısından da daha kullanışlı görüntüsü de daha hoş ve düzgün görülebiliyor.Modellerimizi hazırlarken halkalı oyalar daha kolay ve çabuk örülebiliyor. Örnek ararken halkalı havlu kenar modellerini tavsiye ederim.

Aşağıdan havlu kenarı örneklerini inceleyebilirsiniz.

Gelen Aramalar: havlu kenar? ?rnekleri*igne oya modelleri yeni 2013*mutfak havlu kenar rnekleri*

Havlu Kenarı Modelleri 2013

Sevgili hanımlar bu makalemizde genellikle ev hanımlarının internet üzerinde arayıp ta bulamadıkları ya da istedikleri şeyleri bulamadıkları havlu kenarı modelleri 2013 hakkında bilgi vereceğiz. Havlu kenarları ve en güzel 2013 modelleri için galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Günümde özellikle ev hanımları sitelerdeki reklamlar ve istenmeyen pencereler yüzünden istedikleri bilgileri bulmakta zorlanıyor. Ancak bundan sonra sizlere hiçbir kar gütmeyen sitemizde sadece en doğru ve en verimli bilgileri paylaşmaya çalışacağız. Havlu kenarları modelleri 2013 son zamanlarda firkete işiyle hazırlanmakta olup çeşitli desenlerde hızlıca yön almaya başlamıştır. Bu modellerde anlamayan birisi için özellikle uzaktan bakıldığı zaman birbirlerinin aynısı gibi görünse de işinin ehli bayanlar her birinde çok farklı anlamlar yüklü olduğunu anlayabilmektedirler. Bu sebeple çeyizlerinde farklı bir model olmasını isteyen genç kızlar firkete işiyle yapacakları modelleri sitemizden takip etmeli ve mutlaka çalışmalara başlamalıdırlar. Bu el emeği işinde simli iplerle modele daha zengin bir hava katmak için kullanılacak simin rengi gümüş ya da altın rengi olabileceği gibi modele çok daha farklı bir hava katması için sadece altın rengi simli ip de tercih edilebilir.

Gelen Aramalar: havlu kenar? modelleri*yeni model havlu kenarları*havlo*

Dantel Havlu Kenarı Modelleri 2013

Bu yazımızda dantel havlu kenarı modelleri hakkında detaylı bilgi ve örnek verilmektedir. Havlu kenarı dantel modelleri sürekli güncellenmektedir. Yeni yılın ilk aylarında olduğumuz şu dönemlerde de yeni modeller gerek internette gerek dergilerde yerlerini almış ve özellikle bayanların beğenilerine sunulmuştur. Farklı modeller özellikle yeni evlenecek olan genç kızları ilgilendirmektedir. Genç kızların çeyizinde birbirinden güzel birbirinden farklı dantel modellerinin bulunması değişmeyecek kuralların arasında rahatlıkla sayılabilmektedir.

Havlu kenarlarındaki modeller son günlerde firkete işiyle hazırlanan desenlerde yön almaya başlamıştır. Dantel modelleri anlamayan birisi için özellikle uzaktan bakıldığında birbirlerinin aynısı hissi uyandırsa da işinin ehli hanımlar her birinde farklı anlamlar yüklü olduğunu bilmektedir. Bu nedenle çeyizinde farklı bir model olmasını isteyen genç kızlar firkete işiyle yapacakları modelleri çeyizlerine mutlaka eklemelidirler. Firkete işiyle oluşturulacak olan bir modelin görsel algıda zengin durabilmesi için simli ip kullanılması tavsiye edilebilir. Firkete işinde simli iplerle modele zenginlik katmak için kullanılacak simin rengi gümüş rengi olabileceği gibi modele farklı bir hava katması açısından altın rengi de tercih edilebilmektedir. Son günlerde moda olan havlu kenarı dantel modellerinden birisi de kurdele nakışı ile hazırlanan modellerdir. Kurdele nakışıyla farklı bir model uygulamak isteyen bayanlar kasnak kullanmak zorundadır.

Gelen Aramalar: yeni dantel havlu modelleri*yeni model havlu örnekleri*en yeni danteller 2013*havlu dantel modelleri 2013*

Yeni Havlu Kenarı Modelleri Halkalı Kelebekli

Adetlerimizde ve kültürümüzde geniş bir yere sahip olan çeyizlerin vazgeçilmezleri arasında havlu kenarları da yer almaktadır. Birbirinden şık ve kaliteli havlu kenarı modelleri ile süslenen çeyizlerde genç kızların ve annelerinin büyük emekleri vardır. Uzun uğraşlar sonucunda ortaya çıkarak oldukça hoş görüntüler veren havlu kenarı modelleri, yapanların hünerlerini de göstermesi açısından adeta bir yetenek işi olmaktadır. Evlerimizde kullanılan el yüz havlularında mutlaka gözünüze çarpmıştır. Çünkü toplumumuzda asla alınan havluların kenarına işlemeler veya danteller eklenmeden kullanıma sunulmaz. Birbirinde renkli ve ince işçilik eseri havlu kenarı modelleri ile süslenmeden asla kullanılmaz. Bu havlu kenarı modelleri sadece çeyizlerde yer almaz. Zamanla çeyizlerdeki yer alan havluların kullanılması ya da hediye olarak verilmesiyle birlikte yenilerine ihtiyaç duyulabilmektedir.

Söz konusu bu durumda yeni havlulara ve dolayısıyla da yeni alınacak olan havlular için havlu kenarı modellerine ihtiyaç duyulacaktır. Günümüzde gelişen internet teknolojisi ve yaygın bir biçimde kullanılmasıyla birlikte artık pek çok havlu kenarı modelleri sadece birkaç tıklama ile elimizin altında olabiliyor. Yeni yılla birlikte değişen moda akımının da etkisiyle yeni havlu kenarı modelleri olarak eflatun tonu renkler ve altın yaldız ile pembe renkleri ön plana çıkmaktadır. Önceleri sadece birbirinden görerek örülen havlu kenarları artık internet ortamında bol miktarda yer aldığı için kolaylıkla bulunarak örülebilmektedir. Bu modeller arasında bu yıl sıkça görebileceğimiz bir başka model ise halkalı ve boncuklu havlu kenarı modelleri olacaktır.

Gelen Aramalar: halkalı havlu kenarı örnekleri*halkalı havlu kenarı*halkalı havlu kenarı modelleri*halkalı havlu kenarları*kelebekli havlu kenarı*halkalı havlu örnekleri*kelebekli havlu kenarı modeli*havlükenarı*yeni model havlu kenarı*halkal havlu kenar*

Havlu Kenarı Modelleri

Toplumumuzun en önemli kültürlerinden birisi gelinlik çağına gelmiş kızların çeyizleridir. Ülkemizin en doğusundan en batısına kuzeyinden güneyine dört bir tarafında aynı derecede öneme sahip olan çeyizlerde dantel ve oya gibi el işlemeleri ağırlıklı olarak yer almaktadır. Düğün öncesi sergilenen çeyizlerde gelin adayının el hünerlerini ve işine verdiği önemi göstermesi açısından büyük önem arz etmektedir. Gelen eş dost ve akrabalar bu çeyizi incelerken gelin hakkında az çok bir fikir edinerek akıllarına kazırlar. Gelin adaylarının yaptıkları el işleri sadece çeyizleri için değil, hayat boyu ihtiyaçları olacağı için zaman zaman yapılarak kullanılmaktadır. Bu el işlerinin başında havlu kenarı modelleri gelmektedir. Evlerde kullanılan havluların kenarlarına örülen süslemeler ile çok daha şık bir görünüm elde edilmektedir. Bu süslemeler dantel, oya gibi ince el işleri ile çok farklı bir görünüme kavuşmaktadır. Önceleri çeyizlerin en önemli aksesuarlarından olan havlu kenarı modelleri günümüzde çok daha farklı modellerle zenginleştirilmiş bir halde karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte artık sanal ortamda çok daha fazla havlu kenarı modelleri yer almaya başlamıştır.

Hemen her kültürü yansıtan modellerin internette yer almasıyla zengin bir örnek havuzu oluşmuştur. İnternette yer alan havlu kenarı modelleri ile artık çeyizler bir başka güzelleşmeye ve renklenmeye başladı. Birbirinden güzel havlu kenarı modelleri ile süslenen havlular, kullananlara da hoş bir karşılama yapmaktadır.

2013 Havlu Kenarı

Türk adet ve geleneklerinde evlilik çağındaki genç kızların çeyizlerinde olmazsa olmazların başında havlular ve onların uçlarını süsleyen, onlara renk ve anlam katan havlu kenarları gelmektedir. Hem çeyizlerinde sergilenen hem de günlük kullanımda oldukça pratik olan havluların kenarlarına mutlaka süs olarak havlu kenarları örülmektedir. Asla satın alındığı gibi kalmaz ve mutlaka örülür. Genel olarak çeyizlerde çok şık bir havlu takımı ve bunlarında havlu kenarları ile motiflenmiş olması gerekmektedir. Çeyizde yer alan her türlü el işi gelin kızın marifetlerini ve işini ne derece önemsediğini göstermesi açısından büyük önem arz etmektedir. Çoğunlukla beyaz olan havluların kenarlarına da havlunun ve varsa üzerindeki desenlerin uyumlu olduğu renklerde havlu kenarları tercih edilmektedir. Önceki yıllarda moda olan büyük çiçekli ve katlı havlu kenarları günümüzde yerini boncuklu ve saten kurdeleli modellere bırakmaktadır. Modern çizgide tasarımlara daha çok ağırlık verilen bu yılda havlu kenarlarında küçük modeller ve sade görünümler göze çarpmaktadır. Üstelik yapımı son derece basit olan havlu kenarlarını dilerseniz özel olarak yaptırabilirsiniz.

Yeni Havlu Kenarı Modelleri 2013

Gelinlik kızların çeyizlerini süsleyen havlu kenarı modelleri artık gelişen teknolojiyle birlikte çok daha fazlalaşmış bulunmaktadır. Şöyle ki artık her havlu kenarı modeli internette paylaşılarak dünyanın her bir yanından rahatlıkla erişilebilmektedir. Hanımların özellikle de gelinlik kızların imrenerek ve büyük bir hevesle ördükleri havlu kenarı modelleri son yıllarda değişen sanat anlayışıyla birlikte artık çok daha modern ve ilgi çekici bir hal almaktadır. Bin bir çeşit renklerle her türlü havluya uygun bir havlu kenarı modeli bulunmaktadır. Üstelik tercihini sadelikten yana kullananların yanı sıra üzerinde boncuklarla süslenmiş modeller de bulmak mümkündür. Genç kızların çeyizlerinde olmazsa olmazlardan havlu kenarları, 2013 yılında daha çok beyaz ve yeşil renkli örneklerle karşımıza çıkmaktadır. Çeyizlerde sergilenmenin yanı sıra gündelik kullanımlarda da hayatımızın bir parçası olan havluların kenarlarına yapılan süslemelerle gelenek ve göreneklerimizi de yaşatmış olursunuz. Saten beyaz kurdele ile yapılmış olan havlu kenarı modelleri çiçeklerle de süslenerek göz alıcı bir güzelliğe bürünmektedir. Üstüne uygun renkte pullar ve boncuklarla da süsleme yapıldığında harika işler çıkarmış olursunuz.

Gelen Aramalar: en yeni havlu kenarı örnekleri*yeni havlu modelleri 2013*havlu kenari ornekleri modelleri en yeni havlu*yeni havlu kenarları örnekleri*yeni havlu kenari örnekleri modelleri*en yeni havlu kenarı*yeni havlu kenarlar*yeni havlu kenarları modelleri*havlu kenarı modelleri yeni*yeni havlu kenarı modeli*