2013 Yazma Oyaları Ve Modelleri

Günümüzde kadınların örtünmek amaçlı aksesuar olarak da fular olarak kullanılan yazma halk arasında yemeni, tülbent olarak da bilinmektedir.

Her gün çok değişik desen ve modellerle piyasaya sürülen yazmalar daha kapalı kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Her yörenin yazma modelleri kenarına yapılan oya çeşitleri farklı farklıdır.Kenarına yapılan tülbent oyaları yapıldığında çok daha güzel gösterişli olmaktadırlar. Daha çok kasaba ve köylerde kullanılmaktadır.

Çeyiz deyince akla ilk gelen çeyize konulması gereken ilk malzeme olarak düşünüle yazma tığ oyası, iğne oyası, firkete, oyası,boncuk oyası ile kenarları yapılarak daha güzel bir hale getirilir. Bu oyalar yapılırken kullanılacak ipler ,boncuklar tülbentin içindeki renklere uydurularak renk uyumu sağlanır görüntü olarak o zaman muhteşem olur. Köylerde kasabalarda kız çeyizlerinde en güzel benim tülbentlerin ve oyaları olsun yarışı da vardır Özellikle büyüklerimiz , yaşlılarımız oturmalarda mevlitler de en şık en güzel oyalı olan yazmaları takarak birbirlerine şov yaparlar.

Kadınlarımız özellikle tülbentleri oylayıp evde hazır bulundururlar. Evine gelipte hediye vermesi gereken kişilere, bir yere gidip de hediye götürülmesi gereken yerlere zevkle götürerek hediyelerini sunarlar. Anadolu’nun inci tanesi değerindedir yazmalar.

Gelen Aramalar: yemeni oyaları*yazma oyası*yazmaoyaları*en güzel yazma modelleri*yemeni oyası*oyalar 2013*son eklenen oyalar*2013 yazma oyası modelleri*fırkete oyaları*guzel oyalar*

2013 Yazma Oyaları Ve Modelleri” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>